Tipy na výlety v Jížních Čechách

Farma Mračov se nachází v obci Kadov v Jižních Čechách. Každý kdo na ní zavítá si užije pohodový klidný pobyt a načerpá spoustu energie z okolní přírody.

Až se na Farmě Mračov řádně zrelaxujete, můžete využít některý z našich tipů (nebo klidně všechny) – kam se zajet podívat a co nového poznat.

Začneme výlety na místa, která se nachází opravdu blízko Mračova a poté zabrouzdáme i dál. Tak pojďme na to!

Tipy na zajímavá místa v okolí Farmy Mračov

Rybník Velká Kuš

Pokud máte rádi procházky, můžete se z Farmy Mračov na jednu takovou vypravit k nejkrásnějšímu rybníku v celé České Republice a tím je Velká Kuš. Dojedete k němu samozřejmě i autem a to za pouhé 4 minuty.

Velká Kuš je největší rybník v této oblasti. Má přesně 52,39 ha. Jeho hráz zdobí staré duby a nedaleko ní se nachází pěkný ostrůvek. Příroda kolem rybníku je člověkem nedotčená a proto tady vznikla přírodní rezervace. Když budete chvíli tiše stát, můžete vidět volavky, kachny nebo ryby, které občas vyskočí nad hladinu. Do uší vám přitom bude znít žabí koncert. Pokud tedy potřebujete na chvíli “vypnout”, je tohle místo pro vás to ideální.

Rybník velká kuš
zdroj: mistopisy.cz

Kadovský viklan

Trochu delší procházka (asi hodinová, autem pětiminutová) vás čeká k nejznámějšímu českému viklanu ležícím u jihovýchodního okraje obce Kadov. Proto se mu také říká Kadovský viklan. A co to vlastně ten viklan je? Je to velký zaoblený kámen, který se samostatně nachází v lesích nebo na loukách a na skalním podloží leží pouze svou malou částí. Je tedy jednoduché jej rozhoupat.

Ten Kadovský leží na 1 metr vysoké skalce. V obvodu měří více než 11 metrů a váží asi 30 tun. Kolem něj vede naučná stezka Kadovský viklan, která vede do nedaleké obce Vrbno. Další trasa vede k viklanu z města Blatná. Vydat se také můžete k rezervaci Velká Kuš o které jsme si psali výše nebo k další přírodní rezervaci Smyslovské louky.

A dobrá zpráva pro všechny příznivce cyklistiky. V obci Kadov se křižuje několik cyklistických tras a k viklanu se tak můžete vydat i na kole.

Zámek Blatná

Další nádherné místo na které se autem dostanete za pár minut je vodní zámek Blatná. Jedná se o nejvýznamnější památku svého druhu v České Republice. Dříve to býval hrad a své jméno dostal podle bažin ve kterých byl postaven.

Kolem Blatné se rozprostírá zámecký park s oborou ve které stojí staleté duby. Pokud se na zámek vydáte s dětmi, určitě je potěší, že budou moct krmit daňky, kteří zde volně pobíhají. Krmení pro ně se prodává v pokladně zámku.

Pro zajímavost – zámek a jeho okolí se mimo jiné objevil v pohádce Šíleně smutná princezna.

Strakonice (23 minut autem)

Kdo by neznal strakonického dudáka Švandu a jeho očarované dudy. Ve Strakonicích stojí za návštěvu také středověký hrad s věží Rumpál a Velké náměstí s malovanými domy zvláštních jmen.

Strakonice leží na řece Otavě a vy si třeba můžete půjčit loď a vydat se na plavbu. Nebo se vydejte po naučné stezce Podskalí, která vede podél řeky. Navštívit můžete i středověký vodní mlýn v Hoslovicích s expozicí.

Písek (31 minut autem)

Ve městě Písek se můžete projít po nejstarším mostě v České Republice. Vznikl už v druhé polovině 13. století. Je tedy starší než Karlův most.
A co zde můžete dále navštívit? Třeba písecký Zemský hřebčinec nebo některé z početných muzeí. Prácheňské muzeum s expozicí rybářství a rýžování zlata v Pootaví nebo elektrárnu královského města Písku s dosud funkčním dobovým technickým vybavením.
Pokud výletujete s dětmi nesmíte vynechat návštěvu bývalé Sladovny píseckého pivovaru se čtyřmi patry plných interaktivních výstav a s prostorem Galerie hrou, kde si děti a dospělí společně hrají, tvoří a učí se. Velice oblíbený je i Městský ostrov na Otavě s venkovní restaurací, barem a zábavním parkem a rozhledna Jarník (606 m. n. m.), která stojí asi 2 km od Písku.

Hrad Zvíkov (34 minut autem)

Nachází se nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy s Otavou. Stojí na skalnaté ostrožně.
Uvidíte zde třeba nejstarší zachovalou stavbu v areálu – Hlízovou věž, cennou a krásnou kapli sv. Václava nebo zvon ze Zvíkovského podhradí. Ve sklepích hradu pravidelně zimuje až 8 druhů netopýrů.

Krokodýlí ZOO Protivín (37 minut autem)

Úžasný tip na výlet pro rodiny s dětmi. Navštivte soukromou zoologickou zahradu, kde se chovají krokodýli a jiná zvířata, např. hadi a želvy. Vidět můžete až 25 recentních krokodýlích druhů a dokonce i krokodýla bílého.
V ZOO probíhají různé výstavy, zážitkové programy a ukázky krmení krokodýlů. Součástí zahrady je Zoologické muzeum s více než 1 200 exponáty.

Orlická přehrada a zámek Orlík (47 minut autem)

Je součástí Vltavské kaskády a své jméno dostala podle zámku, který stojí pár metrů nad hladinou přehradního jezera.
Přehrada má několik NEJ, je totiž největší, nejvyšší a nejmohutnější ze všech vltavských přehrad. Objemem zadržené vody je největší nádrží v České Republice.
Pokud se k ní vydáte v létě, můžete se v ní vykoupat, surfovat nebo si půjčit loďku či šlapadlo. Nebo si klidně jen dopřejte relax na některé z písečných pláží.
Orlická přehrada obklopuje zámek Orlík se svým rozsáhlým anglickým parkem se Schwarzenbergskou hrobkou. V areálu zámku se nachází výstavní expozice s 18 akvárii se sladkovodními rybami, raky a želvami. Děti určitě potěší i malý zookoutek ve kterém poskakují veverky a bažanti.
Tip – blízko zámku je kotviště a vy tak můžete přejet parníkem ke hradu Zvíkov a zase zpět.

Zámek Kratochvíle (54 minut autem)

Pokud si chcete zkrátit dlouhou chvíli, navštivte renesanční zámek Kratochvíle. Je to malebné panské sídlo obehnané vodním příkopem a renesanční zahradou. Na prohlídkové trase se pokocháte cennými renesančními interiéry.

Prachatice (1 hod. a 2 min. autem)

Město s goticko-renesančním centrem, řadou bohatě zdobených domů a hradbami. Krásný výhled si určitě užijete z věže kostela sv. Jakuba a pokud rádi navštěvujete muzea potěší vás Muzeum české loutky a cirkusu, Prachatické nebo Muzeum krajky.

Zámek Hluboká nad Vltavou (1 hod. a 6 min. autem)

Označován také jako nejkrásnější zámek ČR. Můžete zde navštívit několik prohlídkových tras, podívat se do zahrad, parku a na nádvoří. Velkou výhodou je, že je přístupný celoročně.

zámek hluboká nad vltavou tip na výlet
zdroj: mistopisy.cz

Plzeň (1 hod. a 6 min. autem)

Co musíte v Plzni určitě navštívit? No přece pivovar Plzeňského Prazdroje. Pokud nejste zrovna pivaři projděte se historickým centrem s barokními a renesančními domy.

V Plzni je toho ale ještě víc. Třeba plzeňské podzemí, haly plzeňské Škodovky nebo Velká synagoga – největší u nás.

Tábor (1 hod. a 7 min. autem)

Za návštěvu ve starobylém městě Tábor určitě stojí Husitské muzeum a táborské středověké podzemí. Vyjímečná je i táborská botanická zahrada s rostlinami a plevely.
Děti budou zase nadšené když je vezmete do Muzea čokolády a marcipánu, Muzea lega nebo do ZOO.

České Budějovice (1 hod. a 11 min. autem)

Věděli jste, že se zde nachází největší čtvercové náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě?
A opět něco pro vyznavače dobrého piva. Ochutnejte ho v ležáckém sklepě při návštěvě pivovaru.
Asi 30 minut autem od Českých Budějovic se nachází zřícenina hradu Dívčí kámen, která je jednou z nejrozsáhlejších hradních areálů České Republiky.

Šumava (1 hod. a 11 min. autem)

Na Šumavě toho můžete vidět a zažít opravdu hodně. Vydalo by to na další jeden samostatný článek.. Pojďme si aspoň vypsat pár jejích nejoblíbenějších míst. Jsou to např. ledovcová jezera (Černé, Laka), Srní, Povydří, Kvilda, osada Bučina, pramen Vltavy, Boubínský prales a vrch Boubín s rozhlednou.

Český Krumlov (1 hod. a 30 min. autem)

Nádherné romantické město Český Krumlov. Jeho návštěvu byste prostě neměli vynechat.
Prohlédněte si hrad a zámek – který “střeží” živí medvědi. K zámku patří ještě zahrada s divadlem s otáčivým hledištěm, lapidárium a most.

Třeboň (1 hod. a 30 min. autem)

Do Třeboně doporučuje zajet na kapří speciality – pokud máte samozřejmě rádi ryby. Pokud moc ne, zajděte si na prohlídku renesančního zámku nebo na procházku kolem rybníku Svět s rozlohou 201 ha.
Na něm můžete zažít adrenalin při různých vodních sportech nebo si odpočinout v rašelinových lázních.

Zámek Červená Lhota (1 hod. a 36 min. autem)

Na vodním zámku Červená Lhota se natáčela spousta pohádek – Zlatovláska, Princezna na hrášku, O zatoulané princezně a další.
Můžete zde navštívit několik expozic nebo se projet v lodičce po Zámeckém rybníku.
A proč vlastně název Červená Lhota? Podle barvy jeho omítky – která je, jak jinak, červená.

Praha (1 hod. a 41 min. autem)

Naše hlavní město – Prahu asi nemusíme dlouze představovat. Pokud si naplánujete výlet do tohoto krásného města, máte na celý den o zábavu postaráno a to ani zdaleka nestihnete všechno co budete mít na svém seznamu. Ale co byste určitě neměli vynechat? Např. Karlův most, Pražský hrad, Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem a Národní muzeum. S dětmi zase ZOO, Mořský svět nebo zrcadlové bludiště na Petříně.

Jindřichův Hradec (1 hod. a 42 min. autem)

Jindřichohradecký hrad a zámek spolu s jeho zahradou, arkádami, renesančním Rondelem a Černou věží nebo kostel Nanebevzetí Panny Marie, to vše můžete navštívit při výletě do města Jindřichův Hradec.
Bojíte se rádi? Vychutnejte si noční strašidelnou prohlídku.
Co ale určitě nesmíte při své návštěvě minout jsou Krýzovy jesličky. Je to nejproslulejší exponát místního Muzea, největší lidový mechanický betlém na světě a je dokonce zapsaný v Guinnessově knize rekordů.
Až budete mít návštěvu jesliček za sebou, zajděte omrknout ještě Dům gobelínů nebo Národní muzeum fotografie.
S dětmi si zajděte zařádit do aquaparku nebo vyjeďte parním vlakem po úzkokolejce do oblasti zvané Česká Kanada.

Jindřichův Hradec výlet tip
zdroj: attavena.cz

Další neméně zajímavá místa v Jižních Čechách

  • jeskyně – Sudslavická (nedaleko Vimperka) a Chýnovská
  • zříceniny a hrady – Kozí Hrádek u Tábora, hrad Landštejn, Rožmberk a Nové Hrady
  • rozhledny – Rýdův kopec u Děbolína, Kleť v Blanském lese – nejstarší kamenná rozhledna
  • ostatní: Stádlecký řetězový most, Terčino údolí u Nových Hradů, Obludiště Dolní Pěna, Písečný přesyp u Vlkova – česká Sahara, vesnice Holašovice a město Slavonice

Jak sami vidíte, míst, která můžete při svém pobytu na Farmě Mračov navštívit je opravdu hodně. Což není zase tak špatné když si uvědomíme, že při nepředvídatelném počasí v České Republice musíme mnohdy opravdu improvizovat. A tak věříme, že si z této nabídky výletů vybere opravdu každý – nadšený turista, zamilovaný pár toužící po romantice nebo akční rodina s dětmi u kterých víme, že se prostě nechtějí nudit.

Budeme Vás čekat na Farmě Mračov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *